Obecnie obserwuje się rosnące zainteresowanie zdrowym trybem życia i aktywnością fizyczną. Przekłada się to na fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu odżywiania. Lekarze i dietetycy wskazują, że zdrowa, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna sprzyjają nie tylko zachowaniu smukłej sylwetki, ale również i zdrowiu. Należy jednak pamiętać przy tym o dopasowaniu diety do potrzeb organizmu. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Poznaj podstawy zdrowej diety
Decydując się na zmianę diety i wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie. Niekoniecznie należy od razu czytać duże ilości książek i czasopism naukowych i zgłębiać tajników wiedzy medycznej. Ale poznanie fundamentalnych zasad racjonalnej diety, która dobroczynnie wpływa na zdrowie i sylwetkę, jest bardzo ważne. Dzięki temu już na początku zmian uda się uniknąć błędów żywieniowych.
Na jakie informacje warto zwrócić szczególną uwagę?
Przede wszystkim istotna jest wiedza na temat roli składników pokarmowych, takich jak węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne itp.
Już na wstępie do zdrowego odżywiania warto też zwracać uwagę na etykiety produktów spożywczych, które kupujemy. Warto pamiętać przy tym, że liczy się nie tylko kaloryczność produktów ale i stopień ich przetworzenia – najzdrowsze są produkty o najmniejszym stopniu przetwórstwa.
Czerpiąc wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania warto sięgać po sprawdzone źródła. Jeśli decydujemy się np. na szybkie odchudzanie z zastosowaniem tabletek odchudzających warto zwrócić uwagę na ich jakość i pochodzenie. W tym celu warto sprawdzić ranking tabletek odchudzających.
Dzięki niemu wybierzesz produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb i kupisz go tanio bezpośrednio na stronie producenta.
Określ cel zmian, jakie wprowadzasz w życie
Każda zmiana jest przełomem w życiu. Czasami towarzyszy jej lęk i obawa przed tym co nieznane, a czasami strach. Aby go zminimalizować warto określić cel swoich działań i w chwilach słabości, przypominać sobie o nim. Dzięki temu trwanie na diecie nie będzie męczące, a jeśli powiemy sobie że to nie dieta, ale trwała zmiana życiowa, która ma przynieść pozytywne efekty – wówczas tym bardziej zmotywujemy się do działania.
Wskazanie celu własnych działań ma sens wówczas, gdy chcemy np. schudnąć. Zakładając że ma odbywać się to w sposób zgodny z zasadami zdrowego odżywiania i z pożytkiem dla sylwetki i samopoczucia, jesteśmy w stanie znaleźć pozytywny element własnego wyzwania. A to silnie motywuje i dodaje energii do działania.
Wiele osób decyduje się na zmianę trybu życia z powodów zdrowotnych.
W takiej sytuacji również warto postawić sobie cel, taki jak np.:
- poprawa samopoczucia
- lepszy wygląd
- poprawa wyników badań
Warto pamiętać, że nawet jeśli głównym celem zmiany trybu życia jest utrata masy ciała, to nie należy obliczać jej efektów wyłącznie w ubytkach kilogramów. W praktyce, bowiem odchudzanie często wiąże się z utratą masy mięśniowej, a to niekoniecznie przekłada się na wygląd i kilogramy.
Nie zapominaj o tym, co lubisz!
Zmiany w życiu często wiążą się z koniecznością rezygnacji z dotychczasowych nawyków. Tak samo jest ze zmianą sposobu odżywiania. Ale nie warto palić za sobą wszystkich mostów i radykalnie zmieniać codziennego życia. Jak to wygląda w praktyce?
Jeśli np. dotychczas w menu pojawiały się owoce, a lubisz je jeść, to nowa dieta nie musi ich eliminować. Przeciwnie – warto zapoznać się z informacjami o tym jakie owoce i w jakich ilościach warto jeść, by żyć zdrowo.
Szukanie kompromisów to dobre rozwiązanie w trakcie przejścia na dietę. Nie powinno być tak, że zdrowa dieta absorbuje całą uwagę, a po pewnym czasie staje się męcząca. Przeciwnie – ma stanowić naturalny element codzienności, aby z czasem wejść w nawyk. Wiąże się to z faktem że zmuszanie się do jedzenia zdrowo w dłuższej perspektywie czasu jest męczące i mało motywujące, ale już świadomość, że jem to co lubię i chce, działa znacznie bardziej motywująco.
Pamiętaj, że jedzenie ma smakować!
Nie jest prawdą, że zdrowe jedzenie nie jest smaczne. Przeciwnie – zdrowe menu może być ciekawe, zróżnicowane i zaskoczyć smakiem. Dobrze przemyślany jadłospis uwzględnia indywidualne preferencje kulinarne i zawiera wiele składników pokarmowych.
Jedzenie zdrowo nie oznacza zmuszania się do jedzenia tego, czego dotąd się nie lubiło. Warto jednak eksperymentować i szukać nowych smaków w kuchni, ponieważ może się okazać że to, co do tej pory nie smakowało, może okazać się pyszne. Wiele zależy od umiejętności szukania ciekawych porad, przepisów, inspirowania się nimi i pozytywnego podejścia do samego procesu odchudzania.
Z nadmiarem kilogramów, złym samopoczuciem, nieestetycznym wyglądem i problemami natury psychologicznej zmaga się obecnie coraz więcej osób. Nadwaga i otyłość dotyczy coraz większej liczby ludzi na świecie. W ciągu ostatnich 30 lat wskaźnik ten w skali globalnej wzrósł o ponad 10%. W Polsce nadmiar kilogramów posiada już ok. 64% mężczyzn i 49% kobiet. Lekarze i dietetycy biją na alarm. Pocieszającym jest fakt, że z drugiej strony wzrasta liczba osób, które decydują się na zmianę trybu życia i wybór zdrowej diety. Jest to krok w stronę estetycznego wyglądu i dobrego samopoczucia. O czym jednak pamiętać, kiedy się na niego decydujemy?
Decydując się na zmianę trybu życia na zdrowszy, poprawę wyglądu i zdrowia warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim dieta powinna być dopasowana do organizmu, a plany treningowe i żywieniowe powinny uwzględniać indywidualne preferencje. Na co dzień każdy posiada obowiązki, związane z pracą, domem, opieką nad dziećmi itp. dlatego zmiany w codziennym menu powinny uwzględniać także obecność innych osób we wspólnych posiłkach. Warto je przemyśleć i podejść do tego w racjonalny sposób, by wytrwać w postanowieniach i cieszyć się zdrowiem i estetyczna sylwetką.
Zapoznaj się również z naszym artykułami:
Artykuły powiązane: