Skuteczne diety, suplementy i tabletki na odchudzanie

Home » Suplementy odchudzające » Guarana – bezpieczeństwo stosowania

Guarana – bezpieczeństwo stosowania

 

Korzystając z dobrodziejstw owocu guarany, aby był on dla nas w pełni bezpieczny, czy to podczas przyjmowania w celach leczniczych, w napojach energetyzujących, czy jako środek wspomagający proces odchudzania należy pamiętać o odpowiednich ilościach. Ponieważ zbyt wysoka dla nas dawka może zakończyć się ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią ze względu na wysoką zawartość kofeiny. Przypuszcza się że dawka śmiertelna kofeiny dla osoby dorosłej to 10-14 g, (150-200 mg na kilogram. Dla przeciętnego mężczyzny ważącego około 70 kg, dawką śmiertelną kofeiny byłoby 10,500-14,000 mg). Jedna filiżanka kawy parzonej zawiera około 95-200 mg kofeiny. Jednak poważne zatrucie organizmu może wystąpić w dawkach już o wiele niższych w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu danej osoby (wieku, wydolności serca, chorób itp.).

skutki zażywania guarany

Działania niepożądane zażywania guarany

Działania niepożądane są zależne od przyjętej ilości. W większych dawkach guarana może powodować bezsenność, nerwowość, niepokój, podrażnienie żołądka, nudności, wymioty, przyspieszenie czynności serca, obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszony oddech, drżenie rąk, delirium, oraz wiele innych skutków ubocznych. Osoby które regularnie przyjmują guaranę po jej odstawieniu skarżą się na: bóle głowy, niepokój, pobudzenie, dzwonienie w uszach, ból podczas oddawania moczu, skurcze żołądka i nieregularne bicie serca.

Przeciwwskazania w stosowaniu guarany

Jeżeli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przyjmowanie guarany powinno być dawkowane z zachowaniem szczególnej ostrożności ze względu na wysoką zawartość kofeiny. Faktem jest że małe ilości nie są szkodliwe, jednakże przyjmowanie więcej niż 200 mg dziennie wiąże się już ze zwiększonym ryzykiem poronienia i innych niekorzystnych skutków mających wpływ na matkę i jej dziecko.

Działanie kofeiny zawartej w guaranie

 

 • Lęk

Kofeina zawarta w guaranie może dodatkowo potęgować wzrastające uczucie niepokoju.

 • Zaburzeniami krzepnięcia

Prowadząc badania na zwierzętach stwierdzono, że kofeina zawarta w guaranie może powodować, iż krew krzepnie o wiele gorzej, chociaż nie zostało to jednoznacznie potwierdzone u ludzi. Dlatego osoby które wiedzą, że cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi, powinny ze swoim lekarzem uzgodnić jaki wpływ na ich organizm ma guarana, zanim rozpoczną jej systematyczne spożywanie.

 • Cukrzyca

Niektóre badania sugerują nam, że kofeina zawarta w guaranie może wpływać na osoby z cukrzycą, zaburzając proces cukru (glukozy), co znacznie utrudnia kontrolę cukru we krwi. Inne badania sugerują nam, że kofeina może nasilać ostrzegawcze objawy niskiego stężenia cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 1. U cukrzyków przyjmujących guaranę badania dowiodły, że objawy niskiego poziomu cukru we krwi są bardziej intensywne, i nasilają się w przypadku braku kofeiny. Może to zwiększyć zdolność wykrycia i leczenia stężenia cukru we krwi wśród osób chorych na cukrzycę. Jednak dużym minusem jest to, że kofeina może znacząco zwiększyć liczbę epizodów niskiego poziomu cukru we krwi.

 • Biegunka

Guarana zawierająca wysokie stężenie kofeiny może wywołać biegunkę, a także pogorszyć objawy IBS – zespołu jelita drażliwego.

 • Serce i ciśnienie

U osób cierpiących na choroby sercowe lub krążeniowe, może powodować nieregularne bicie serca.
Guarana niebezpiecznie podnosi ciśnienie krwi, ze względu na jej wysoką zawartość kofeiny, dlatego jest niezalecana dla osób z podwyższonym ciśnieniem.

 • Jaskra

Guarana może spowodować wzrost ciśnienia wewnątrz oka. Wzrost ciśnienia nastąpi w ciągu 30 minut i trwać będzie co najmniej 90 minut po wypiciu napojów zawierających guaranę lub kofeinę.

 • Osteoporoza

Długotrwałe przyjmowanie guarany może spowodować wypłukanie wapnia z organizmu. Taka utrata wapnia może przyczynić się w znacznej mierze do osłabienia kości. Aby zminimalizować ten problem, należy przestrzegać wyznaczonej normy i stosować nie więcej niż 200 mg kofeiny dziennie. Kobiety po menopauzie, które mają problem z witaminą D powinny stosować guaranę zachowując szczególne środki ostrożności.

Bezpieczna dawka guarany, zależy od kilku czynników, takich jak:

 • wiek
 • zdrowie
 • przyjmowane leki

W tej chwili nie ma wystarczających danych, aby móc określić odpowiedni zakres bezpiecznego stosowania guarany dla przeciętnej osoby. Należy jednak pamiętać, że produkty naturalne nie zawsze muszą być bezpieczne, a dawkowanie ich powinno być bardzo ostrożne i konsultowane z lekarzem. Należy także stosować się do wszelkich wskazówek na etykietach produktów, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Jeśli chcesz schudnąć szybko i bezpiecznie, zapoznaj się z naszym rankingiem tabletek na odchudzanie.
Dzięki niemu wybierzesz produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb i kupisz go tanio bezpośrednio na stronie producenta.

12 komentarzy

 1. Agnieszka Gądek

  Próbowałam się odchudzać z pomocą guarany przez 3 miesiące, nic z tego nie wyszło… przez cały ten okres schudłam tylko 2 kilogramy i nabawiłam się przy tym drżenia rąk przez brak magnezu.

 2. Brałam tabletki odchudzające z guaraną przez 4 miesiące z bardzo słabym skutkiem, schudłam niecałe 3 kilo ale stałam się bardzo nerwowa. Polecam raz na jakiś czas jako środek pobudzający daje niezłego “kopa”, ale jeśli ktoś myśli o chudnięciu to ja bym raczej polecała ekstrakt z zielonej kawy zamiast guarany, sama stosuję od 2 miesięcy i schudłam dzięki niemu już 9 kg więc mogę zapewnić że jest o wiele skuteczniejszy niż guarana w tabletkach.

  • Patrycja_Szczepanik

   Możesz powiedzieć z jakiej strony zamawiasz ten ekstrakt zielonej kawy? Znalazłam w internecie kilka sklepów, ale nie wiem gdzie najlepiej kupić bo jest spora różnica w cenie, a czytałam na forum że jest bardzo dużo podróbek i żeby nie zamawiać z niepewnego źródła.

  • Ja od początku zamawiam na oficjalnej stronie producenta, już 3 razy od nich kupowałam i za każdym razem wszystko było okej, mogę ci podać linka GreenCoffee.pl

  • Patrycja_Szczepanik

   Dzięki, właśnie się zastanawiałam czy od nich zamawiać bo mają najtaniej i bałam się że coś może być nie tak, ale widziałam na forum że mają bardzo dobre opinie. Zamówiłam sobie jedno opakowanie na próbę już nie mogę się doczekać żeby wypróbować 😀

 3. WeroniaPokrzycka

  Odradzam każdemu kto ma podwyższone ciśnienie ja często mam około 145/90 i zawsze, kiedy łykałam tabletki z guaraną kuło mnie serce. Po kilku próbach kiedy upewniłam się że to od tabletek, resztę opakowania wywaliłam do kosza.

 4. Guarana słabo hamuje uczucie głodu, ale mocno pobudza i dodaje energii.

 5. Stosowałem guaranę w tabletkach na odchudzanie, w tamtym okresie stałem się bardzo nerwowy i źle spałem, po jakimś czasie dostałem napadu lęku i od razu przerwałem kuracje, teraz wszystko powoli wraca do normy.

 6. Tomasz Michalczyk

  Polecam jako środek pobudzający, działa o wiele lepiej niż kawa, ale jeżeli ktoś myśli o odchudzaniu to radzę wybrać coś innego, ponieważ guarana daje bardzo słabe efekty, a trzeba przyjmować ogromne ilości żeby w ogóle miała działanie odchudzające.

 7. Magdalena_Stefaniak

  Ja również polecam guaranę jako alternatywę dla kawy, pobudza o wiele mocniej i na dłużej, ale nie można jej stosować zbyt często bo strasznie wypłukuje magnez z organizmu. Natomiast jako środek odchudzający nie widzę żadnego sensu żeby ją stosować, potrzeba bardzo dużych ilości guarany aby stłumić apetyt, naturalnie nie da się uzyskać takiego stężenia, jedynie w tabletkach jest to możliwe.

 8. Jeżeli ktoś się zastanawia czy guarana jest szkodliwa, to mogę odpowiedzieć na własnym przykładzie że jest i to bardzo… brałam tabletki odchudzające z guaraną przez 8 miesięcy i praktycznie uzależniłam się od nich, dosłownie nie mogłam wytrzymać po odstawieniu, czułam się nieswojo i miałam napady lękowe. Mało nie skończyłam w szpitalu psychiatrycznym, bo zdarzały mi się myśli samobójcze. Teraz mija rok od kiedy nie biorę i stanowczo odradzam każdemu regularne stosowanie guarany w takich ilościach jakie zawierają tabletki.

 9. Guarana w proszku w moim przypadku szybko okazała się być fatalnym pomysłem, skutki uboczne o których czytałem na forum wydawały mi się niegroźne i zamówiłem sobie 2 opakowania, za każdym razem po zastosowaniu dostawałem strasznej biegunki i przez kilka godzin przeżynał mnie brzuch, nie polecam.

Dodaj odpowiedź

Twój email nie będzie widoczny

Artykuły powiązane: