Skuteczne diety, suplementy i tabletki na odchudzanie

Home » Suplementy odchudzające » Guarana – bezpieczeństwo stosowania

Guarana – bezpieczeństwo stosowania

 

Korzystając z dobrodziejstw owocu guarany, aby był on dla nas w pełni bezpieczny, czy to podczas przyjmowania w celach leczniczych, w napojach wysoko energetyzujących, czy jako środek wspomagający proces odchudzania należy pamiętać o odpowiednich ilościach. Ponieważ zbyt wysoka dla nas dawka może zakończyć się ciężkimi powikłaniami a nawet śmiercią, ze względu na wysoką zawartość kofeiny. Przypuszcza się ze dawka śmiertelna kofeiny to 10-14 g, (150-200 mg na kilogram. Dla przeciętnego mężczyzny ważącego około 70 kg, dawką śmiertelną kofeiny byłoby 10,500-14,000 mg). Są to bardzo duże dawki. Jedna filiżanka kawy parzonej zawiera od 95-200 mg kofeiny. Jednak poważne zatrucie organizmu może wystąpić w dawkach już o wiele niższych niż 150-200 mg na kilogram w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu danej osoby (wieku, chorób itp.).

skutki zażywania guarany

Działania niepożądane zażywania guarany

Działania niepożądane są zależne od przyjętej ilości. W większych dawkach guarana może powodować bezsenność, nerwowość, niepokój, podrażnienie żołądka, nudności, wymioty, przyspieszenie czynności serca, obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszony oddech, drżenie, delirium, oraz wiele jeszcze innych skutków ubocznych. Osoby regularnie przyjmujący guaranę po jej odstawieniu skarżą się na: bóle głowy, niepokój, pobudzenie, dzwonienie w uszach, ból podczas oddawania moczu, skurcze żołądka i nieregularne bicie serca

Przeciwwskazania w stosowaniu guarany

Jeżeli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przyjmowanie guarany powinny być dawkowane z zachowaniem szczególnej ostrożności ze względu na wysoką zawartość kofeiny. Faktem jest, że małe ilości nie są szkodliwe; jednakże przyjmowanie więcej niż 200 mg na dzień wiąże się już ze zwiększonym ryzykiem poronienia i innych niekorzystnych skutków mających wpływ na matkę i jej dziecko.

Działanie kofeiny zawartej w guaranie

 

 • Lęk

Kofeina zawarta w guaranie może dodatkowo potęgować wzrastające uczucie niepokoju.

 • Zaburzeniami krzepnięcia

Prowadząc badania na zwierzętach stwierdzono, że kofeina zawarta w guaranie może powodować, że krew krzepnie o wiele gorzej, chociaż nie zostało to potwierdzone u ludzi. Dlatego osoby wiedzące, że cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi, powinny ze swoim lekarzem sprawdzić jaki wpływ na ich organizm ma guarana, zanim rozpoczną systematyczne jej spożywanie.

 • Cukrzyca

Niektóre badania sugerują nam, że kofeina zawarta w guaranie może wpływać na osoby z cukrzycą, zaburzając proces cukru (glukozy), co powoduje utrudnioną kontrolę cukru we krwi. Inne badania sugerują nam, że kofeina może nasilać ostrzegawcze objawy niskiego stężenia cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 1. U cukrzyków przyjmujących guaranę badania dowiodły, że objawy niskiego poziomu cukru we krwi są bardziej intensywne, i zaczynają się w przypadku braku kofeiny. Może to zwiększyć zdolność wykrycia i leczenia stężenia cukru we krwi  u osób chorych na cukrzycę. Dużym minusem jednak jest to, że kofeina może rzeczywiście zwiększyć liczbę epizodów niskiego poziomu cukru we krwi. Czyli, jeśli ktoś choruje na cukrzycę, musi najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem zanim sięgnie po guaranę.

 • Biegunka

Guarana zawierając wysokie stężenie kofeiny, może wywołać biegunkę, a także pogorszyć objawy IBS – zespołu jelita drażliwego.

 • Serce i ciśnienie

U osób cierpiących na problemy z sercem, może powodować nieregularne bicie serca.
Guarana niebezpiecznie podnosi ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem  ze względu na zawartość w niej kofeiny.

 • Jaskra

Guarana może spowodować wzrost ciśnienia wewnątrz oka. Wzrost ciśnienia nastąpi w ciągu 30 minut i trwać będzie co najmniej 90 minut po wypiciu napojów zawierających kofeinę.

 • Osteoporoza

Długotrwałe przyjmowanie guarany może spowodować usunięcie wapnia z organizmu przez nerki. Taka utrata wapnia może przyczynić się w znacznej mierze do osłabienia kości. Aby zminimalizować ten problem, nie należy stosować więcej niż 200 mg kofeiny dziennie. Kobiety po menopauzie, które mają problem z witaminą D powinny stosować guaranę zachowując środki ostrożności.

Odpowiednia dawka guarany, zależy od kilku czynników, takich jak:

 • wiek,
 • zdrowie,
 • choroby.

W tej chwili nie ma wystarczających danych naukowych, aby móc określić odpowiedni zakres stosowania bezpiecznych dawek guarany. Należy jednak zawsze pamiętać, że produkty naturalne, nie koniecznie zawsze muszą być bezpieczne i dawkowanie ich powinno być bardzo rozważne i to najlepiej po konsultacji z lekarzem. Należy także stosować się do wszelkich wskazówek na etykietach produktów, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Jeśli chcesz schudnąć szybko i bezpiecznie, zapoznaj się z naszym rankingiem tabletek na odchudzanie.
Dzięki niemu wybierzesz produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb i kupisz go tanio bezpośrednio na stronie producenta.

Zapoznaj się również z naszym artykułami:

Artykuły powiązane:

 

Guarana – bezpieczeństwo stosowania
5 (100%) 1 vote
Szukane frazy:
 • dawka guarany 200mg
 • ile guarany dziennie proszek

3 komentarze

 1. Guarana skutecznie hamuje uczucie głodu. Dzięki niej mam zapas energii na cały dzień i nie podjadam. Dzięki temu łatwiej jest mi utrzymać dietę i właściwą wagę.

 2. Guarana to jest to! Wreszcie skuteczny i 100% naturalny środek odchudzający. Schudłam 12kg dzięki temu, że zaczęłam mniej jeść. Dzięki guaranie oczywiście. Do tego ten zastrzyk energii. Tego szukałam!

 3. Zażywałem guaranę przez trzy miesiące. Dzięki temu schudłem 15 kilogramów bez wysiłku. Wszystkim gorąco polecam.

Dodaj odpowiedź

Twój email nie będzie widoczny