Skuteczne diety, suplementy i tabletki na odchudzanie

Home » Suplementy odchudzające » Psyllium – zastosowanie

Psyllium – zastosowanie

 

Jako środek przeczyszczający na zaparcia: typowa dawka psyllium (babki jajowatej) jest 10-30 gramów dziennie w kilku dawkach. Należy wymieszać 10 g nasion w 100 ml wody, a następnie popić jeszcze przynajmniej 250 ml (szklanką) wody po każdej przyjętej dawce. Ważne jest, aby nie zapomnieć o wodzie, w przeciwnym razie psyllium może spowodować zadławienie. Trzeba unikać żucia lub kruszenia nasion, bo mogą one zalegać w nerkach.

Psyllium należy przyjmować 30-60 minut po spożyciu posiłku lub po przyjętych lekach.
babka jajowata jako sposób na odchudzanie

Dawkowanie Psyllium (babki jajowatej) doustnie:

  • Jako środek przeczyszczający na zaparcia: 7-40 gramów nasion psyllium dziennie, w 2-4 dawkach podzielonych na cały dzień.
  • Biegunki: 7-18 g psyllium, w 2-3 dawkach podzielonych na cały dzień lub 5 gramów kombinacji psyllium, węglan wapnia i fosforan wapnia (w stosunku 04:01:01 wagowo).
  • Na zmniejszenie biegunki u pacjentów otrzymujących karmienie rurką: do 30 gramów psyllium codziennie w dawkach podzielonych 2,5-7,5 g na dawkę. Może on być podawany bezpośrednio do rurki zasilającej, albo jako mieszanka kompozycji odżywczej lub wszystko razem. Jednakże, należy zachować ostrożność, ponieważ szybko pęczniejąc psyllium może zatkać rurkę do karmienia.
  • Na przewlekłą biegunkę po operacji pęcherzyka żółciowego: 6.5 gramów psyllium trzy razy dziennie.
  • U osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS): 10-30 g nasion psyllium w dwóch do trzech podzielonych dawkach dziennych.
  • Dla zmniejszenia łaknienia pokarmowego 6 g psyllium trzy razy dziennie.
  • Przy objawach wrzodziejącego zapalenia jelita grubego: 10 gramów nasion psyllium, dwa razy na dobę.
  • Do łagodzenia krwawienia z hemoroidów: 3,5 g nasion dwa razy na dobę przez trzy miesiące.
  • Przy zbyt dużym cholesterolu: 3,4 gramów nasion psyllium trzy razy na dobę lub 5,1 g dwa razy na dobę.
  • Na cukrzycę typu 2 i wysoki poziom cholesterolu: 15 gramów psyllium w trzech dawkach podzielonych na cały dzień.
  • Dla zmniejszenia wskaźnika glikemicznego u pacjentów z cukrzycą typu 2: 15 g psyllium w trzech podzielonych dawkach.
  • W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia krwi: 15 g psyllium dziennie przez 8 tygodni.
  • W każdym z wyżej wymienionych przypadków należy skontaktować się z lekarzem zanim sięgniemy po psyllium.

Działania niepożądane przy stosowaniu Psyllium

Przeważnie działania niepożądane są dosyć łagodne i przejawiają się wzdęciami i gazami. Ale u niektórych osób, psyllium może powodować reakcje alergiczne, takie jak katar, czerwone oczy, wysypkę i astmę, może także przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Szczególnie powinny na niego uważać osoby cierpiące na cukrzycę.

Naukowcy badający psyllium zażądali od producentów, aby zamieszczali następującą informacje na każdym opakowaniu: „UWAGA:. Biorąc ten produkt bez odpowiedniej ilości płynu może on spowodować, opuchnięcie i blokadę gardła lub przełyku co w konsekwencji może doprowadzić do zadławienia się. To nie jest produkt dla osób mających trudności z połykaniem. Jeżeli po jego zażyciu wystąpią bóle w klatce piersiowej, wymioty, trudności w połykaniu lub oddychaniu, należy natychmiast go odstawić i wezwać lekarza”.

Środki ostrożności i ostrzeżenia przy stosowaniu babki jajowatej

 

  • Ciąża i karmienie piersią

Nie zaleca się stosowania psyllium (babki jajowatej) w okresie ciąży i karmienia piersią mimo iż wydaje się być bezpieczny o ile jest popijany odpowiednią ilością wody.

  • Cukrzyca

Psyllium może obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 poprzez spowolnienie wchłaniania się węglowodanów. Wskazane jest zatem stałe monitorowanie stężenia glukozy we krwi i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza jeśli chorujemy na cukrzycę i planujemy przyjmować psyllium. Dawki leków przyjmowanych w cukrzycy mogą ulec zmianie i wymagać dostosowania do obecnych wyników badań. Niektóre produkty zawierające psyllium mogą mieć w swoim składzie dodatkowy cukier i inne węglowodany, które mogą mieć wpływ na zwiększenie poziom cukru we krwi. Należy pamiętać, aby zawsze sprawdzać etykiety z informacją o zawartości cukru.

  • Jelitowe problemy

Nie należy stosować psyllium, jeżeli cierpimy na stany zapalne przewodu pokarmowego (GI), zwężenie przewodu pokarmowego, niedrożność jelit. Problemem jest to, że gdy psyllium wchłania wodę i pęcznieje, może blokować przewód pokarmowy u osób z powyższymi problemami.

  • Alergie

Niektórzy ludzie są mocno uczuleni na psyllium, czego objawem jest katar, czerwone oczy, wysypkę a nawet astmę.

  • Fenyloketonuria

Należy uważać na produkty psyllium które są słodzone aspartamem (NutraSweet). Osoby chorujące na fenyloketonurię, muszą unikać tych produktów.

  • Operacja

Psyllium może wpływać na poziom cukru we krwi, co powoduje zaburzenie poziomu cukru we krwi w trakcie i po zabiegu. Należy odstawić psyllium na co najmniej 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

  • Zaburzenia połykania

U osób mających problemy z połykaniem może wywołać uczucie duszności.

Jeśli chcesz schudnąć szybko i bezpiecznie, zapoznaj się z naszym rankingiem tabletek na odchudzanie.
Dzięki niemu wybierzesz produkt najbardziej dopasowany do swoich potrzeb i kupisz go tanio bezpośrednio na stronie producenta.

Zapoznaj się również z naszym artykułami:

Artykuły powiązane:

Dodaj odpowiedź

Twój email nie będzie widoczny